Afiša (21. maijs - 27. maijs)
Parakstīties uz jaunumiem

Ievadi savu e-pasta adresi, lai parakstītos uz jaunumiem

Parakstīties

NIANSE

Teksta izmērs: A A A

 

Kolektīva pilnais nosaukums
Rīgas Kultūras un tautas mākslas centra "Mazā ģilde" Ādas mākslinieciskā apdare "Nianse"

Kolektīva juridiskā piederība
Rīgas Kultūras un tautas mākslas centrs MAZĀ ĢILDE

Dibināšanas gads
1973.

Dalībnieku skaits
19

Kolektīva vadītāji
Vadītāja Ilda Sīlis

Nodarbību vieta
K.Valdemāra ielā 48 – 45, Rīgā, LV-1010

Nodarbību laiki
Otrdienās no 17.00 līdz 22.00, ceturtdienās no 17.00 līdz 22.00

Kontaktpersona
Ilda Sīlis, tālr. 29504609

Informācija par kolektīvu

Ādas mākslas klubs „Nianse” dibināts 1973. gadā. Tas veidojās no Poligrāfijas tautas universitātes Lietišķās mākslas fakultātes beidzējiem, kuri dibināja Lietišķās mākslas studiju „Nianse”, jo vēlējās turpināt strādāt ādas mākslā. 1986. gadā Lietišķās mākslas studijas ieguva Tautas Lietišķās mākslas studijas nosaukumu – TLMS. Tagad studija pārtapusi par Ādas mākslas klubu „Nianse”.
Studijā apgūst un pilnveido ādas māksliniecisko apstrādi, radoši un mērķtiecīgi veido kompozīcijas, izstrādā krāsu toņu saskaņu, veido ansambļus. Studijas galvenais mērķis ir dalībnieku izglītošana tautas mākslā – tautas mākslas, ilgos gadu simtos pieņemto tradīciju atjaunošana, izpēte un iegūto materiālu bāzes jaunu darbu veidošana. Liela nozīme un uzmanība studijā tiek pievērsta rakstam, kāds būtu pieļaujams ādas darbos. Darbos izpaužas autora radošā doma, dažādi rotāšanas darbu paņēmieni atbilstoši katra autora gaumes un mākslinieciskām iespējām, ādas kā paša materiāla dabīguma un skaistuma izcelšanai. Studijas darbā pielietot arī citu tautu ādas darbu tradīcijas – igauņu iegriezuma tehnikas, Rietumeiropas siksniņu vērumus un aplikāciju, Vidusāzijas ažūru u.c., ko izmanto ādai piemērotā veidā tautas mākslā. Studija savā darbā rūpīgi pēta etnogrāfijas materiālus: daudz domā, kā mūsdienīgo, moderno, aktuālo sadzīvē bagātināt ar mūsu tautai raksturīgo – krāsu un rakstu zīmēm, kas būtu tikai mums, mūsu identitātei.
Darbu klāsts studijā ir ļoti plašs. Liela daļu darba aizņem elitāru grāmatu labošana, restaurēšana ādas iesējumos, kur nepieciešamas labas profesionālas zināšanas. Veido grāmatu un viesu grāmatu iesējumus ādā, darina kārbas, dažādas formas dekoratīvus priekšmetus, somas, jostas, pastalas, vestes, lielus un mazus sienas dekorus, spilvenus, sienas segas, dažādus dekoratīvus ādas veidojumus. Lai visu to izgatavotu, vajadzīgas labas iemaņas darbā, radoši jaunas idejas un vēlēšanās strādāt.
Studijā dalībnieku skaits ir liels. Gadu gaitā tas ir bijis pat tuvu simtam, bet tas ar laiku mainās. Studija nenoliedami ir augusi, izveidojusi savu rokrakstu, un ir pazīstama Latvijā. Studijas dalībnieki piedalās visās kopīgajās Republikas tautas mākslas izstādēs, Republikas ādas mākslas izstādēs, forumos, kā arī svarīgāko plašas studijas darbu izstādēs. Lielākās un nozīmīgākās no tām:
Latvijas Vēstures muzejā Rīgā;
Arhitektu namā Rīgā;
Lietišķi dekoratīvās mākslas muzejā Rīgā;
Jubilejas izstādē Jūrmalā;
Lietišķi dekoratīvās mākslas muzejā Apsīdā;
Studijas darbu izstādes bijušas arī tālu aiz Latvijas robežas:
Krievijā – Krimā, Sankt – Pēterburgā, Zviedrijā, Vācijā, Spānijā, Anglijā, Somijā.
Studijas darbu programma ir:
- saglabāt un izkopt gadsimtiem radītās tautas mākslas vērtības ādas darbos;
- veicināt un attīstīt ādas darbu darbināšanas tradīcijas;
- izkopt latviešiem raksturīgo, no citām tautām atšķirīgo, un saglabāt mūsu identitāti;
- veidot jaunus, uz tautas mākslas vērtībām balstītus, ādas mākslas darbus, ievērojot ādas īpatnības un priekšmeta izvēli;
- veicināt radošās domas dinamiku saistībā ar aktuāliem mākslas procesiem;
- nodot savas zināšanas nākamajām paaudzēm.
 
 
Pēdējo reizi atjaunota 21.maijā, 2018, 17:35
Adrese: Krišjāņa Valdemāra iela 5, Rīga, LV-1010, Latvija
Tālrunis: 67026816, E-pasts: iksd@riga.lv
Top.LV
www.kultura.riga.lv