Parakstīties uz jaunumiem

Ievadi savu e-pasta adresi, lai parakstītos uz jaunumiem

Parakstīties

Džuzepes Tomazi di Lampedūzas grāmatas „Gepards” prezentācija

Teksta izmērs: A A A

 
Sākums Kultūra Jaunumi Džuzepes Tomazi di Lampedūzas grā...

2018. gada 11. janvāris

18. janvārī plkst. 17.00 Rīgas Centrālajā bibliotēkā (Brīvības ielā 49/53, 2.stāvā) sadarbībā ar grāmatu apgādu „Jumava” notiks Džuzepes Tomazi di Lampedūzas grāmatas „Gepards” prezentācija.

„Gepards” ir itāļu rakstnieka Džuzepes Tomazi di Lampedūzas autobiogrāfisks romāns. Autors ir senas Sicīliešu aristokrātu dzimtas pārstāvis, kurš vairākus sava mūža gadus pavadījis Latvijā, gleznainajā Stāmerienas muižā, ciemojoties tur  vairākkārt no 1927. līdz 1939. gadam -  1932. gadā Rīgā rakstnieks apprecēja Stāmerienas muižas īpašnieci baronesi fon Volfu. 

Latvijā pavadītais laiks rakstnieku iedvesmojis, tāpēc arī iecere par romānu „Gepards” un tā vairākām epizodēm autoram radusies, dzīvojot tieši Latvijā. 1954. gadā  viņš pabeidz romānu Il Gattopardo, bet nespēja atrast izdevēju.

Romāns „Gepards” stāsta par kādreiz dižu dzimtu gadsimtu mijā, kad sensenās vērtības tiek strauji nomainītas pret citām un pa varas gaiteņiem soļo jauni ļaudis. Reizē tas ir stāsts par siīliešiem — mazu, lepnu tautu, kas daudzus gadsimtus pavadījusi citu tautu ēnā.

Tikai 1958. gadā, jau pēc Lampedūzas nāves, iznāca romāns „Gepards”, kas drīz vien ieguva pasaules slavu. Īsā laikā līdz tam nezināma autora darbs kļuva par intelektuālu bestselleru un divu gadu laikā tika pārtulkots divpadsmit pasaules valodās. Latviski to izdeva jau 1964. gadā Andreja Spekkes tulkojumā.  

Lielus panākumus arī guvusi šī romāna ekranizētā versija. Kinorežisora Lukīno Viskonti 1963.gadā uzņemtā filma ar tādu pašu nosaukumu „Gepards”, ieguvusi „Zelta palmas zaru” prestižajā Kannu kinofestivālā.

Būsiet laipni gaidīti grāmatas prezentācijā 18. janvārī plkst. 17.00 Rīgas Centrālajā bibliotēkā (Brīvības ielā 49/53, 2.stāvā).

 

Informāciju sagatavoja:

Santa Rukmane, Rīgas Centrālās bibliotēkas Pieaugušo literatūras nodaļas galvenā bibliotekāre
 
 
 
Pēdējo reizi atjaunota 22.marts, 2018, 11:39
Adrese: Krišjāņa Valdemāra iela 5, Rīga, LV-1010, Latvija
Tālrunis: 67026816, E-pasts: iksd@riga.lv
Top.LV
www.kultura.riga.lv