Parakstīties uz jaunumiem

Ievadi savu e-pasta adresi, lai parakstītos uz jaunumiem

Parakstīties

RĪDZE

Teksta izmērs: A A A

 

Kolektīva pilnais nosaukums
Kultūras un tautas mākslas centra "Ritums" tautas lietišķās mākslas studija "Rīdze"

Kolektīva juridiskā piederība
Kultūras un tautas mākslas centrs RITUMS

Dibināšanas gads
1972.

Dalībnieku skaits
25

Kolektīva vadītāji
Vadītājs Māris Maniņš

Nodarbību vieta
Laimdotas iela 42, Rīga

Nodarbību laiki
Otrdienās no 18.00 līdz 21.00, ceturtdienās no 18.00 līdz 21.00

Kontaktpersona
Māris Maniņš, tālr. 29416647; e-pasts audejs@inbox.lv

Informācija par kolektīvu

Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja Tautas lietišķās mākslas studiju „Rīdze” 1972. gadā studijas vadītājas Elvīras Kalniņas vadībā dibināja 67 dalībnieki. Kolektīvs Tautas studijas goda nosaukumu ieguva 1973. gadā

Studijas dalībnieki ierosmi saviem darbiem galvenokārt gūst etnogrāfijā pētot Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja, Latvijas Vēstures muzeja un citu Latvijas muzeju fondu materiālus. Studijas dalībnieki pētot un izzinot senās aušanas tehnikas un audumus veido oriģinālas audumu kompozīcijas. Liela uzmanība tiek pievērsta tekstilmateriālu krāsošanai ar augu krāsvielām, tiek meklēti jauni krāsošanas paņēmieni. Šajos gados aušanas prasmi studijā ir apguvuši 150 dalībnieki, 85 no tiem ir saņēmuši Tautas daiļamata meistara goda nosaukumu.

Tagad studijā darbojas 35 dalībnieki (audēji un rokdarbnieki, un 1 keramiķe). Studijā, pēdējos gados, salīdzinoši maz iesaistās jaunatne, jo mācības, darbu un ģimeni bieži ir grūti apvienot ar aktīvu darbību studijā un piedalīšanos izstādēs. Lielākā daļa studijas dalībnieku ir pensionāri.
Studijas dalībnieki sniedz lielu palīdzību Latvijas muzejiem atšifrējot audumu senos darināšanas paņēmienus, restaurējot un rekonstruējot senos izstrādājumus. Daudzos muzejos atrodas studijas dalībnieku rekonstruētās tekstilijas:
Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā;
Latvijas vēstures muzejā;
Madonas novadpētniecības muzejā;
Bauskas novadpētniecības un mākslas muzejā;
Daugavas muzejā;
PSRS tautu lietišķās mākslas muzejā (Maskavā);
Monreālas izstādē.

Studijas dalībnieki aktīvi piedalās Republikāniskajās izstādēs gūstot labus panākumus. Studija un tās dalībnieki par savu darbību ir apbalvoti ar goda rakstiem un atzinības zīmēm. 2000. gadā Dzidra Račevska „Latvijas novadu segu izstādē – konkursā” ar Latgales novada segu (šo segu aušanas prasme iekļauta Latvijas nemateriālo kultūras vērtību izzūdošo prasmju reģistrā) ieguva otro vietu. Studijas dalībnieku darbi ir tikuši izstādīti izstādēs Latvijā un aiz tās robežām: Japānā (1974, 2000), Ceilonā – Nepālā (1976), Šrilankā (1980), Armēnijā (1983), VDR-Somijā-Zviedrijā (1984-1985), Čehoslovākijā (1987), Kanādā (1989), Vācijā (1992, 1999), Zviedrijā (1992, 1997, 2003), Brazīlijā (2002), Portugālē (2002), Islandē (2002), un daudzās Krievijas pilsētās.
Studijas dalībnieki aktīvi piedalās Vispārējos dziesmu un deju svētkos, Latvijas muzeju, kā arī Rīgas domes Kultūras departamenta organizētajos pasākumos demonstrējot senos amatus – aušanu stellēs, jostu aušanu, adīšanu, vērpšanu, dziju krāsošanu ar augu krāsvielām, virvju vīšanu u.c. Demonstrējot amatus studijas dalībnieki iesaista šajos darbos muzeja apmeklētājus un bērnus, šādi propagandējot amatu prasmi un cenšoties ieinteresēt arī jaunatni pievērsties senajiem amatiem.
Lai popularizētu senos amatus studijas dalībnieki iesaistās vasaras nometnēs, apmācot bērnus un jauniešus aušanā, adīšanā, pīšanā u.c. senajos amatos. Studijas dalībnieki Latviešu tautas mākslu un amata prasmi ir demonstrējuši arī aiz Latvijas robežām (Igaunijā, Lietuvā, Zviedrijā, Vācijā, Japānā, Brazīlijā, Krievijā u.c).
Katrs, kurš vēlas mācīties aust lai bagātinātu savu mājokli ar skaistiem, oriģināliem un galvenais pašu izgatavotiem audumiem tiek laipni gaidīti studijas darbnīcā.
Ja jums ir radušās problēmas jautājumos kas saistīti ar aušanu studijas vadītājs un dalībnieki laipni sniegs konsultācijas šajos jautājumos.

 
 
Pēdējo reizi atjaunota 21.maijā, 2018, 21:44
Adrese: Krišjāņa Valdemāra iela 5, Rīga, LV-1010, Latvija
Tālrunis: 67026816, E-pasts: iksd@riga.lv
Top.LV
www.kultura.riga.lv