Parakstīties uz jaunumiem

Ievadi savu e-pasta adresi, lai parakstītos uz jaunumiem

Parakstīties

KAMENE

Teksta izmērs: A A A

 

Kolektīva pilnais nosaukums
Rīgas Kultūras un tautas mākslas centra "Mazā ģilde" Tautas lietišķās mākslas studija "Kamene"

Kolektīva juridiskā piederība
Rīgas Kultūras un tautas mākslas centrs MAZĀ ĢILDE

Dibināšanas gads
1978.

Dalībnieku skaits
24

Kolektīva vadītāji
Studijas vadītāja Marina Sproģe

Nodarbību vieta
Rīgas Kultūras un tautas mākslas centrs "Mazā ģilde", Amatu ielā 3/5, Rīgā, LV-1941

Nodarbību laiki
Otrdienās no 15.30 līdz 19.30, ceturtdienās no 15.30 līdz 19.30

Kontaktpersona
Marina Sproģe, tālr. 29171899, fakss 67370407; e-pasts marina.sproge@inbox.lv

Informācija par kolektīvu

Audēju pulciņš savu darbību uzsācis 1979. gadā toreizējās Valsts Profesionāli tehniskās izglītības komitejas kultūras nama telpās Tautas daiļamata meistares Skaidrītes Sarkanes vadībā. No 1983. gada studiju vada tekstilmāksliniece Marina Sproģe. 1986. gadā kolektīvam tika piešķirts Tautas lietišķās mākslas studijas „Kamene” nosaukums, kuru iegūstot studijas dalībnieces apliecina, ka viņas cenšas līdzināties čaklai zemes bitei.
Līdztekus praktiskām nodarbībām studijas dalībnieces apgūst aušanas teoriju, krāsu mācību un kompozīcijas pamatus, ar katru dalībnieci studijas vadītāja strādā individuāli. Audējas studē muzeja fondu krājumus, mācās saskatīt darbos caur gadsimtiem saglabāto vienkāršību, lietderību un krāsu bagātību. Tradicionālo audumu klāsts ir liels: segas, galdauti, sienas segas, dvieļi, grīdas celiņi, dekoratīvie audumi – viss, kas var padarīt interjeru siltu un mājīgu. Studijas dalībnieces auž arī modernus audumus: apmetņus, lina šalles un valkājamās drānas. Aužot svarīgi izvēlēties katram audumam piemērotus materiālus, kā arī tehniku, kas izceļ materiāla vērtību, skaistumu un praktiskumu. Darbu aušanai vislabāk izmantot dabiskus materiālus, visiecienītākie ir lins, vilna un kokvilna. Dzijas krāsošanai lieto kā ķīmiskās, tā augu krāsvielas. Tuvojoties Dziesmu un deju svētkiem, vairāk uzmanības studijas dalībnieces pievērsa tautas tērpu detaļu darināšanai.
No 1997.gada par studijas mājvietu ir kļuvis Rīgas kultūras un tautas mākslas centrs „Mazā ģilde”. Laika gaitā studijas „Kamene” sastāvs ir mainījies, šobrīd aktīvi darbojās 23 studijas dalībnieces. Audējas vieno darba mīlestība, viņas labprāt dalās savā pieredzē ar jaunpienācējām, jo tikai tā var izkopt, saglabāt un nodot nākamajām paaudzēm gadu simtiem kopto un veidoto tautas aušanas amatu. Ar laiku ir izveidojies arī studijas darbu raksturs, kurā izpaužas augsta darbu kvalitāte, krāsu košums un niansētība. Studijas dalībnieki piedalās kopējās, kā arī tematiskās republikas tautas lietišķās mākslas izstādēs. TLMS „Kamene” darbi prezentēja Latviju arī ārzemēs: Šrilankā, Zviedrijā, Krievijā, Vācijā un Spānijā. Vairāki darbi atrodas Vēstures muzeja fondos. Katra iespējā parādīt savus darinājumus Latvijā un ārzemēs ir svētki, kas rada gandarījumu un pārliecību, ka arī šodien ir nepieciešamas šīs senās prasmes, regulāri notiek studijas darbu pārskata izstādes, kā arī izbraukumu izstādes Latvijas lauku novados un aiz tās robežām.
 
 
Pēdējo reizi atjaunota 21.maijā, 2018, 21:44
Adrese: Krišjāņa Valdemāra iela 5, Rīga, LV-1010, Latvija
Tālrunis: 67026816, E-pasts: iksd@riga.lv
Top.LV
www.kultura.riga.lv