Sākas XIII starptautiskie latviešu jauno mūziķu meistarkursi “Baltijas mūzikas ceļš”

Sākas XIII starptautiskie latviešu jauno mūziķu meistarkursi “Baltijas mūzikas ceļš”

No 17. līdz  26 . jūlijam Siguldas Mākslu skolā "Baltais Flīģelis"XIII notiks starptautiskie latviešu jauno mūziķu meistarkursi „Baltijas mūzikas ceļš", kas šogad svinēs Latvijas valsts simtgadi kopā ar studentiem un mūzikas vidusskolu audzēkņiem no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Šveices, Vācijas un ASV.

To norisē skandināsim visu Baltijas valstu mūziku un vilksim paralēles starp to stilistiku, tautas instrumentu līdzībām un raksturosim kopīgo un atšķirīgo. 

Meistarkursos ar savu pieredzi dalīsies izcili lektori un mācībspēki no 14 valstīm – Latvijas, Lielbritānijas, ASV, Austrālijas, Austrijas, Dānijas, Grieķijas, Igaunijas, Lietuvas, Meksikas, Polijas, Šveices, Turcijas un Vācijas. Meistarkursu mērķis ir latviešu jauno mūziķu profesionālās meistarības pilnveide.  

Šajos meistarkursos liela uzmanība tiks pievērsta baltiešu mūzikas daiļradei un tās interpretācijai. Lekcijās meistarkursu dalībnieki pilnveidos zināšanas par Baltijas valstu akadēmisko un tautas mūziku, kā arī, baltiešu atskaņotājmāksliniekiem un baltiešu kultūras attīstību un nākotnes virzieniem. Praktiskajās nodarbībās, muzicējot ievērojamu Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un citu ārvalstu/diasporu mūziķu vadītajās nodarbībās, jaunajiem mūziķiem būs iespēja attīstīt un pilnveidot mūsdienu un citu stilu mūzikas iemaņas un prasmes.

Meistarkursu vadītāju un dalībnieku koncerti bagātinās Siguldas koncertdzīvi, atklājot daudzveidīgās interpretāciju iespējas latviešu, lietuviešu un igauņu mūzikas sacerējumos.  Dalībniekiem būs iespēja teorētiskajās lekcijās gūtās zināšanas pielietot radošajās izpausmēs koncertvakaros, kā arī par koncertiem rakstīt recenzijas meistarkursu avīzei.  Mesitarkursu laikā īpašā piemiņas koncertā paredzēts atskaņot Pētera Plakida mūziku (18.07), kā arī, divos meistarklašu vadītāju koncertos (19.07, 20.07) – igauņu, lietuviešu un latviešu komponistu opusus. Noslēguma koncertā (26.07) meistarkursu dalībnieku kamerorķestris, diriģenta Normunda Dreģa vadībā, atskaņos Georga Pelēča “Nevertheless” ar diviem meistarklašu vadītājiem, vijolnieci Lauru Zariņu un pianistu Reini Zariņi.  Visi Siguldas koncerti būs bez maksas un pieejami apmeklētājiem no visas Latvijas.

Kompozīcijas semināros, kurus koordinē komponiste Gundega Šmite un vadīs citi pazīstami Latvijas un ārvalstu kompozīcijas meistari, dalībnieki gūs zināšanas par mūzikas tehnoloģijas lomu jaunradē, dažādu muzikālo žanru mijiedarbību un izmantošanu radošā procesā.  Jauniem komponistiem būs iespēja komponēt jaundarbu meistarkursu rezidences “Trio Art-i-Shock” ansamblim – gan solo, gan dueta, gan pilnam trio sastāvam (Agnese Egliņa – klavieres, Guna Šnē – čells, Elīna Endzele – sitaminstrumenti). Komponista Dimitra Maronida vadībā studenti iepazīs pamatus darbam ar elektroakustiskās mūzikas programmām, kā arī ierakstu tehnoloģiju un radīs unikālu skaņu instalāciju, kas ietvers skaņu ainavas no katra studenta dzimtās vietas.  Uzmanība tiks pievērsta arī baltiešu un citu laikmetīgās mūzikas analīzei.

Jaunie mūziķi, kuri veic pedagoģisko darbību, astoņās lekcijās un semināros gūs zināšanas par jaunām pieejām un metodikām lekciju ciklā “Personības mūzikā”, kā arī apmeklēs meistarklašu vadītāju klases, lai izvērtētu dažādas mācīšanas metodes un pieejas. Pēc ilga laika, meistarkursos atkal būs koncerta kokles meistarklase Andas Eglītes vadībā, saksofona meistarklase Arvīda Kazlauska vadībā un trompetes meistarklase Jāņa Porieša vadībā. Meistarkursu dalībniekiem būs iespēja smelties zināšanas iedvesmojošās lekcijās, kurās Boriss Avramecs, Dāvis Eņģelis, Ēriks Ešenvalds, Valdis Muktupāvels, Guntars Prānis, Orests Silabriedis un Gunda Vaivode ar Elīnu Garanču dalīsies savā profesionālajā pieredzē.

Meistarkursu vadītājs – Ventis Zilberts (Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija), mākslinieciskā vadītāja –  Dace Aperāne (ASV), savukārt kursu nozaru vadītāji atskaņotājmākslā – Agnese Egliņa (Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija) un Ventis Zilberts (Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija), kompozīcijā un mūzikas teorijā – Gundega Šmite (Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija), mūzikas pedagoģijā – Dace Aperāne.

Plašāka informācija par meistarkursiem “Baltijas mūzikas ceļš” pieejama mājaslapā – www.baltaisfligelis.lv/muzika/meistarkursi.

Meistarkursu pirmsākumi meklējami trīs Starptautiskajās latviešu jauno mūziķu radošajās nometnēs Kanādā. Kopš 1994.gada Latvijā ir organizētas 12 šādas nometnes, kas laika gaitā ar savu augsto profesionālo līmeni ieguvušas meistarkursu statusu. Meistarkursu unikalitāti un nepieciešamību raksturo iespēja topošajiem akadēmiskās mūzikas atskaņotājmāksliniekiem un pedagogiem – potenciālajiem augstāko mūzikas un mūzikas pedagoģijas augstskolu studentiem, iepazīties ar augstāko mūzikas mācību iestāžu piedāvātajām izglītības programmu iespējām un to docētājiem. Neformālā, draudzīgā meistarkursu darbības atmosfēra veicinās tās dalībnieku savstarpējo kontaktu veidošanos, iespējamai kopējai profesionālai muzicēšanai nākotnē.

Projektu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds un Siguldas novada pašvaldība, Amerikas latviešu apvienības Kultūras fonds, Pasaules Brīvo latviešu apvienības Kultūras fonds, Latviešu kultūras biedrības TILTS “Mūzikas nometnes fonds”, Latviskā Mantojuma fonds Bostonā, Montreālas latviešu sabiedriskais centrs, Daugavas Vanagi un Vanadzes Ņujorkā un citas latviešu organizācijas un labvēļi ASV un Kanadā.

 

Informāciju sagatavoja:
Meistarkursu mākslinieciskā vadītāja: Dace Aperāne
Meistarkursu koordinatore: Jolanta Bimbere
E - pasts: direktors@baltaisfligelis.lv

http://baltaisfligelis.lv/muzika/meistarkursi
www.facebook.com/Starptautiskiemeistarkursi/

Galerijas